Limfa bez tajemnic

    O limfie każdy z nas w życiu słyszał, każdy coś wie – czasem mniej, czasem więcej, jednak termin „limfa” z reguły każdemu chociaż raz obił się o uszy. Zaraz wyjaśnimy, czym dokładnie jest limfa, z czego się składa i jaką funkcję pełni w naszym organizmie.
     Limfa, zwana również chłonką, to ciecz o słomkowym kolorze, której skład nie jest jednoznaczny i w pewnym stopniu zależy od kondycji naszego organizmu. W większości jednak limfa przypomina swoim składem osocze, zawiera jednak o wiele mniej białek, nadrabiając to obecnością tłuszczy, białych krwinek, składników odpowiedzialnych za krzepnięcie, składników mineralnych oraz immunoglobulin. Jej główną funkcją jest transport przefiltrowanych białek i limfocytów z powrotem do układu krążenia (w kierunku od narządów do serca). W przeciwieństwie do zamkniętego układu krwionośnego, układ limfatyczny jest układem półzamkniętym i zawiera węzły chłonne, naczynia włosowate, narządy limfatyczne (m.in. śledziona czy grasica), oraz oczywiście sam płyn limfatyczny. Chłonka przemieszcza się w ciele poprzez sieć drobnych kanalików (naczyń chłonnych), a jej ruch zależy jest od aktywności mięśni. 
Uwaga! Mięśnie „ospałe”, lub przeciwnie – nadmiernie aktywne – mogą prowadzić do gromadzenia się limfy w niektórych obszarach ciała (np. w okolicach oczu), co objawia się opuchnięciem lub uczuciem nabrzmienia, tzw. obrzękiem limfatycznym.
Przepływ limfy można oczywiście wspomagać, stosując odpowiedni masaż z wykorzystaniem własnych dłoni lub specjalnych masażerów, znajdujących swoje zastosowanie w masażu twarzy - pomocni w tym rodzaju masażu są oczywiście Compact Pro, a także masażer w małym, podręcznym formacie - ATC.
     Wydajny układ limfatyczny pomaga osiągnąć ładny wygląd naszej cery, poprawia metabolizm skóry oraz sprawia, że sprawia ona wrażenie mocniejszej – przy dobrej kondycji organizmu i sprawnie funkcjonującym systemie limfatycznym worki pod oczami i uczucie spuchniętej twarzy odejdą w zapomnienie.