Masaż limfatyczny twarzy

Masaż limfatyczny twarzy (inaczej drenaż limfatyczny) to rodzaj masażu skóry stymulującego układ limfatyczny. Dzięki odpowiedniemu pocieraniu i uciskaniu skóry przepychamy limfę (jeden z najważniejszych płynów ustrojowych w naszym organizmie) pobudzając dzięki temu krążenie, zmniejszając obrzęki, wzmacniając skórę.
Ten rodzaj masażu znany jest od wieków, a każda Azjatka powie, że bez niego nie może być mowy o jędrnej i zdrowo wyglądającej cerze. Przekonane są one, że jednym z czynników starzenia się skóry jest zastój limfy, pogłębiający się wraz z wiekiem. Stąd coraz częstsze problemy z opuchnięciami pod oczami, a także słabsza regeneracja skóry i jej odżywienie.
Istnieją dwie podstawowe zasady wykonywania limfatycznego masażu twarzy:
  • Masaż musi być delikatny, wykonywany na zasadzie muskania skóry, a nie mocnego pocierania czy naciągania. Skóra nie powinna ulec nadmiernemu zaczerwienieniu.
  • Ruchy masujące mają za zadanie pobudzić płynność limfy, dlatego wykonujemy je w kierunku węzłów limfatycznych – od środka twarzy na zewnątrz, a następnie w dół, w kierunku szyi.
Istnieje wiele technik masażu, jedną z prostszych jest metoda gua sha, czyli chiński masaż dostosowany do twarzy. W oryginalnej wersji masaż wykonujemy jade, czyli zielonym kamieniem szlachetnym wykonanym z jadeitu. W najprostszej wersji wystarczą nam nasze dłonie oraz dowolny olej naturalny dostosowany do Twojego typu cery. Masaż gua sha najlepiej wykonywać przy wieczornej pielęgnacji twarzy.
Dobrze wykonany masaż limfatyczny twarzy zmniejsza poranne opuchnięcia, dodaje skórze blasku, rozluźnia mięśnie napięte po całym dniu. Działa liftingująco, poprawia dotlenienie i odżywienie komórek skóry ponieważ polepsza wchłanianie składników aktywnych z kosmetyków, których używamy.
Efekty limfatycznego masażu twarzy możesz dodatkowo wspomóc wykorzystując: https://facial-fitness.pl/products/facial-flex,
 
 
 
„Artykuł napisany na podstawie książki: Pielęgnacja skóry przez cztery pory roku, azjatyckie inspiracje” – Barbara Kwiatkowska