„Zdrowa skóra to nie efekt przypadku” (Healthy skin does not happen by chance) – powiedzenie angielskie

Jak będzie wyglądać Twoja skóra w wieku 50-60 lat w dużej mierze zależy od tego jak ją traktujesz oraz swój organizm przez całe dotychczasowe życie. Oczywiście na niektóre rzeczy nie mamy wpływu, jak na przykład na geny odziedziczone po przodkach. Jednak znacznie większe znaczenie mają nasze dobre i złe nawyki, pielęgnacja oraz odżywianie. Mając na uwadze prawdę zawartą w tytule przedstawiamy garść porad, które pozwolą na utrzymanie skóry w dobrym stanie do późnych lat.
  1. Codziennie stosuj kremy z filtrami, których zadaniem jest chronić naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem, przyspieszającym tworzenie zmarszczek oraz przebarwień.
  2. Unikaj solarium, w którym lampy przez 15 minut opalania serwują Twojej skórze promieniowanie równe całodziennej ekspozycji na słońce.
  3. Zakładaj okulary przeciwsłoneczne, które chronią oczy oraz delikatną skórę wokół nich od szkodliwego, długotrwałego promieniowania, a także zapobiegają mrużeniu oczu, spowalniając tworzenie się zmarszczek mimicznych.
  4. Rzuć palenie, przez które szkodzisz wszystkim swoim organom, w tym skórze, która starzeje się znacznie szybciej.
  5. Unikaj częstych wahań wagi. Powtarzający się efekt jo-jo niszczy naszą skórę oraz rozregulowuje cały organizm. Po częstych zmianach wagi skóra rozciąga się i coraz wolniej wraca do stanu wyjściowego. Znaczna utrata wagi w starszym wieku przyczynia się do większej ilości zmarszczek dlatego u bardzo szczupłych osób w dojrzałym wieku liczba zmarszczek oraz ich widoczność jest wyższa niż u osób w tym samym wieku ale o umiarkowanej masie ciała.
  6. Pij dużo wody, nie dopuszczaj do odwodnienia. Woda wypłukuje z organizmu niechciane toksyny i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie procesów biochemicznych.
  7. Jedz prawidłowo. Różnorodna, zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.
  8. Śpij na plecach. Regularne spanie na brzuchu czy boku może wywoływać odciśnięcia na skórze, które z wiekiem mogą przekształcić się w trwałe zmarszczki.
  9. Staraj się unikać stresu. Długotrwały stres niekorzystnie odbija się na naszym samopoczuciu, wyglądzie i kondycji. Znajdź dla siebie najlepszy sposób relaksu po ciężkim dniu i regularnie powtarzaj wybrany rytuał dla swojego zdrowia i komfortu.
  10. Odziedzicz dobre geny – jedyny punkt, na który nie mamy wpływu. Nie wybieramy sobie sami rodziców oraz zestawu genów, które decydują o stanie cery czy skłonnościach do pojawiania się zmarszczek. Natomiast badania pokazują, że w 80% za stan naszej skóry odpowiadają czynniki wymienione we wcześniejszych punktach.
Sprawdzone produkty, które będą pomocne w utrzymaniu zdrowej i sprężystej skóry przez wiele lat:
 
 
 
Artykuł napisany na podstawie książki: „Pielęgnacja skóry przez cztery pory roku, azjatyckie inspiracje” – Barbara Kwiatkowska