Operacja plastyczna: perfekcja kontra proporcje, czyli skąd się bierze idealny look... Karina Giglio

Nos księżnej Cambridge. Usta Penélopy Cruz. Kości policzkowe Angeliny Jolie. Zapytaj dowolnego chirurga plastycznego, a jest szansa, że ​​napotkali oni dowolną liczbę pacjentów wchodzących do swojego biura ze zdjęciami twarzy gwiazd. Nic dziwnego, że ludzie przychodzący na zabiegi kosmetyczne poprosiliby, aby dana część ciała wyglądała jak u pewnej gwiazdy Hollywood uznanej za „idealną”. Ale każdy chirurg wierzący w BOTOX® powie ci, że proporcja - nie doskonałość - jest sekretem, aby wyglądać jak najlepiej.

„W naszej kulturze mediów społecznościowych zdecydowanie widzimy pacjentów przychodzących z prośbą o nos i oczy tej osoby. Ale mówię im, że zrobię z ciebie najlepszego ”- mówi Jason Bloom, chirurg plastyczny twarzy w Filadelfii.„ Bardzo ważna jest rozmowa wyjaśniająca, dlaczego wszystko, od rodzaju skóry i tekstury skóry po pochodzenie etniczne, decyduje o tym, jak będzie wyglądać dokładnie na nich - nie mówiąc już o proporcjach ich twarzy. ”

Chociaż wszyscy znamy zwrot „piękno leży w oku patrzącego”, przeprowadzono wiele badań nad tym, jakie cechy fizyczne, tzw. „Piękni ludzie”, mają wspólnego. Starożytni Grecy odkryli Złoty stosunek natury (który może, ale nie musi, być w stanie powielić się w ludzkim ciele - chociaż Leonardo Da Vinci użył cudu matematycznego podczas malowania Mona Lisy) i, rzecz jasna, zainteresowanie perfekcją ma tylko częściowo stamtąd.

Oto rzecz: istnieje powód, dla którego nos Kate Middleton jest tak podziwiany. Dzięki 106-stopniowemu kątowi końcówki nosa księżnej jest on prawie tak „matematycznie doskonały” (tak, czytasz to poprawnie), jak tylko się da. Badania pokazują, że noski ustawione pod kątem od 104 do 108 stopni są uważane za najbardziej atrakcyjne. Scarlett Johansson, Kate Beckinsale i Jessica Biel są podobnie #szablonowani z idealną proporcją, ale to nie znaczy, że jest ona odpowiednia dla wszystkich.

Dr Bloom wyjaśnia, że ​​nos Kate niekoniecznie spasuje komuś o grubszej skórze lub większej ilości gruczołów łojowych. „Korekcja nosa jest z pewnością jedną operacją, w której należy wziąć pod uwagę te czynniki - oprócz kształtu nosa i symetrii twarzy”, mówi.

W 2016 r. Twarz Amber Heard okazała się mieć 91,85 procent dokładności w stosunku do nieuchwytnego Złotego Wskaźnika, a tuż za nią Kim Kardashian i Kate Moss. Ale zabranie jednej z ich cech i umieszczenie ich w ciele innej osoby niekoniecznie przyniosłoby pożądany efekt.

„Kluczem do urody twarzy są proporcje, a nie tylko określone cechy”, mówi chirurg plastyczny z Nashville, Jacob Unger, MD. „Oznacza to, że piękno można znaleźć w sposobie, w jaki różne cechy odnoszą się do siebie nawzajem i oddziałują na niego. Właśnie dlatego wielkie rysy twarzy lub kości policzkowych Angeliny Jolie działają bardzo dobrze na jej twarzy, ale nie na innych. ”

Mówiąc o Jolie, jej kontur warg może być studium przypadku proporcji. Według badań przeprowadzonych przez JAMA Facial Plastic Surgery, jedna trzecia pełni powinna znajdować się na górnej wardze, a dwie trzecie na dolnej warstwie podbródka.

„Jeśli spojrzysz na Angelinę Jolie, jej usta wyglądają idealnie na jej twarzy, ponieważ są zgodne z tym współczynnikiem”, wyjaśnia dr Bloom. „Tak więc, gdy pacjent mówi, że chce tylko wypełnić górną wargę, wyjaśniam, że nie będzie to wyglądać naturalnie. Nie będą wyglądać najlepiej, jeśli nie odtworzy tego współczynnika. Często widzisz, że coś idzie nie tak, gdy ludzie mają wargi kaczki ”.

Proporcje rozciągają się również na resztę twarzy. Wizualizacja może być trudna, ale w poziomie idealna szerokość twarzy ma szerokość około pięciu oczu - co oznacza, że ​​jeśli zmierzysz twarz w poprzek, między Twoimi dwoma rzeczywistymi oczami będzie miejsce na kolejne oko i miejsce na jeszcze jedno oko na każdej skroni.

W międzyczasie twarz jest podzielona na trzy części, z równą odległością między linią włosów a brwiami, brwiami i nosem oraz czubkiem nosa i brodą. Zamiast próbować odtworzyć rzekomo idealną twarz, chirurg kosmetyczny może zastosować dowolną liczbę sztuczek, aby uzyskać równowagę i, tak, proporcję w razie potrzeby.

„Jeśli masz chirurga, który koncentruje się na proporcjach, może znaleźć sposoby na wydłużenie lub skrócenie tych obszarów za pomocą złudzeń optycznych”, mówi dr Bloom. Dla kogoś, kto chce, aby jego czoło wyglądało na mniejsze, Dr. Bloom może wizualnie zminimalizować świątynie, wstrzykując je wypełniaczem. I odwrotnie, jeśli dolna połowa twarzy jest zbyt gruba, wypełniacz można wstrzyknąć w podbródek, aby uzyskać długość.

Wszystko to nie oznacza, że ​​nie powinieneś przychodzić na kolejną konsultację chirurgii plastycznej z inspekcją ulubionych gwiazd. Wskazówki wizualne mogą być dobrym sposobem na pokazanie chirurgowi preferowanej estetyki. Ale ostatecznie ważne jest, aby twoja struktura twarzy - i twój lekarz - byli Twoimi przewodnikami w tworzeniu wyglądu, który może być tylko twój.